Sokan élnek a Nők 40 kedvezménnyel, pedig tízezrekkel lehet így alacsonyabb a nyugdíjuk

A nők többsége, ha teheti, korkedvezménnyel megy nyugdíjba, ám ez a döntésük akár több tízezer forinttal csökkentheti a nyugdíjukat. Ezt a KSH nemrég publikált adatai is alátámasztják a Grantis szakértője szerint.

2018-ban a nyugdíjba vonuló nők 60%-a a Nők 40 korkedvezmény révén ment nyugdíjba – mondta el a KSH friss statisztikáira hivatkozva Sipos Csaba, a Grantis pénzügyi tanácsadó cég nyugdíjszakértője. Tavaly már 159.000 főt tett ki azoknak a nőknek a száma, akik 40 évnyi szolgálati idő után, korkedvezménnyel mentek nyugdíjba.

A kedvezményt igénybe vevőknek természetesen 100%-ban jár az a nyugdíj, amit a törvény 40 év szolgálati időnél megszab – mondta el Sipos Csaba nyugdíjszakértő. Azonban azt is látni kell, hogy a korkedvezményes nyugdíj összege 11.000 forinttal marad el a férfiak átlagnyugdíjától. Ha a számok mögé nézünk, akkor ez nem véletlen: a nők átlagos nyugdíjazási életkora 61 év volt, ami 3 évvel kevesebb, mint a férfiaké.

A férfiaknak tehát átlagban hárommal több szolgálati évük van, vagyis ennyivel több évet tudnak beszámíttatni a nyugdíjukba. Nem tűnik nagy különbségnek, de a nyugdíjtörvény szerint ez a három év 7,5 százalékkal magasabb nyugdíjat eredményez, ami nem elhanyagolható – hangsúlyozta a Grantis nyugdíjszakértője.

De nem ez az egyetlen tényező, ami miatt a Nők 40-nel élők rosszul járhattak. Az elmúlt évek bérrobbanása miatt sokat nőttek az újonnan megállapított nyugdíjak. Akik egy-két évvel korábban vonultak nyugdíjba, azok akár több tízezer forintos nyugdíjemelésről maradtak le, ugyanis ezt visszamenőleg nem érvényesítették, az emelés csak az új nyugdíjösszegek megállapításakor volt érvényes.

A Grantis számításai szerint a szolgálati idővel együtt a Nők 40 kedvezmény akár 70.000 forintos mínuszt is jelenthetett egy átlagos nyugdíjasnak, ha nagyon rosszul választotta meg a nyugdíjba vonulásának időpontját. A szakértő szerint éppen ezek miatt érdemes a nyugdíjazásnál is tudatos stratégiát követni, már akár a nyugdíjba vonulás előtt 10-15 évvel.

(OTS)